How the Cookie Crumbles

Life and scribbles on the far side of SIXTY-FIVE


54 Comments

Whose Money is it by the Way?

I don’t recall if I’ve had a good rant this year. You can’t expect a body to remember everything she’s done over a six- month period, or is it in the last half-year? I can’t remember where I put my glasses two minutes ago…or is it three…whatever. If I don’t get to the point soon I’m going to lose my train of thought. Where was I?

Let’s talk groceries; my favourite subject. The packaging is getting smaller. Who’s noticed? Let’s look at pasta. Wait a minute. Is pasta measured in grams or litres? I might venture one is for dry goods and the other is for wet. Never mind. I know a way that’s a lot easier to visualize without the confusion.  To put this strange measuring into prespective, think a one litre bottle (L)  vs a 750- millilitre (ml) bottle of wine. The difference is something like 250 ml. Sometimes I think I make this stuff up because I was slow in grade school. You may think I’m a cheap wino but I know how to subtract. Pay attention to smaller sizes and higher prices. I know you get the picture so stop smirking.

The first time I recall making a whole box of pasta (375 grams or was it more at some point?), I had so much I couldn’t give it away. One package doesn’t go as far nowadays. I do save the leftovers but I don’t have much after four servings. Whole wheat and whole grain pasta is being promoted as heart healthy (but in a 300 gram-size) and the price has—you guessed it—steadily crept up as the content has shrunk. I’m positive the 375-gram box is smaller thanI remember, but I wasn’t paying attention when I should have been; I wasn’t retired yet. Everybody is downsizing one way or another except for my tush, it seems.

Tuna is a favourite pantry item I keep on hand and am always afraid I’ll forget to restock. I make a mean tuna salad with white kidney beans and chopped celery I adore. (Let me know and I’ll post the recipe.) You know those days when lunchtime munchies won’t leave you alone? Most days I’m satisfied with a big tossed salad, especially in summertime, or homemade soup out of my freezer. Today it’s tuna salad straight up (sometimes I go nuts and mix tuna and a tossed salad together).  Not long ago those little tins of tuna cost only 77₵. The past few months the price has been sneaking up ten cents each time I go shopping. This week they’re up to $1.07.

Nobody likes to talk about—I can’t understand why—papier toilettes. (Sounds better in French, doesn’t it?) You thought I’m not aware of your sensitivities, maybe? I’ll ignore the insult.

Let’s get back to the subject at hand—oops. Stop being so squeamish and let me finish. This time the packaging is getting BIGGER. Yep, I said bigger- looking. Instead of buying eight or twelve (single) rolls, somebody thought fifteen DOUBLE rolls is better—double rolls, count ‘em, equal to thirty regular rolls. Wow! What a bargain. Think again. They’re not wound as tight as they once were. Take note a roll doesn’t go as far as it did once. Am I right?

In the end, what will a dollar buy in the future–a quarter-cup of cereal? Remember not long ago old folks said a cup of coffee used to cost a dime? How much is it now?